Alerginių susirgimų diagnostikos ir gydymo centras

alergologas.lt

Alerginių susirgimų diagnostika

Alergija gali pasireikšti praėjus po kontakto su alergenu kelioms minutėms (tai vadinama greito tipo reakcija) ar valandoms, net paroms (lėto tipo reakcija).

Greito tipo alerginės reakcijos – pasireiškus tokio tipo alerginėms reakcijoms, organizme susidaro IgE antikūnai, todėl jas lengva diagnozuoti. Bene dažniausiai šio tipo alergijai nustatyti atliekami odos dūrio mėginiai: ant dilbio lašinamas alergeno tirpalas ir maža adatėle per lašą įduriama į odą. Jei žmogui pasireiškia alergija į konkretų alergeną, dūrio vietoje atsiranda pūslelė ir paraudimas. Greito tipo alerginių reakcijų nustatymui taip pat atliekami kraujo tyrimai.

Lėto tipo alergines reakcijas dažnai sukelia per odą patenkantys kontaktiniai alergenai (kosmetika, vaistai, dažai, įvairūs plovikliai). Šias reakcijas sunku diagnozuoti, kadangi jas dažnai sukelia skirtinguose produktuose esanti kuri nors viena sudedamoji dalis. Odos lopo mėginius rekomenduojama atlikti visuomet, jei dermatitas nepraeina ilgiau nei 3 mėnesius, yra susijęs su pomėgiu ir/ar profesine veikla. Įtarus lėto tipo alerginę reakciją, atliekami odos lopo mėginiai: alergenai dedami į specialius aliumininius diskelius ir klijuojami ant nugaros dviems paroms. Po dviejų parų kameros nuimamos ir vertinama odos reakcija į konkretų alergeną. Šie alergenai gali būti komerciniai arba paciento atneštos jo vartojamos kosmetikos priemonės ar maistas.